Randevu: 0312 212 17 24
Sosyal Medya :

Akupunktur ile Depresyon ve Stres


Depresyon yaş ve cinsiyet ayırmaksızın tüm toplumda sık görülen psikolojik bir problemdir. Kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülür. Bunun sebebi olarak menopoz, menstrüasyon, gebelik ve doğum gibi hormonal değişiklikler suçlanmaktadır.

Herkes bazen moral bozukluğu, mutsuzluk gibi hisler yaşayabilir. Ancak bu durum uzun süreli, tekrarlayıcı ve günlük yaşamı etkileyen bir hal alırsa depresyon olarak adlandırılabilir. Depresyonun belirtileri arasında moral bozukluğu, isteksizlik, anksiyete, uyku bozuklukları, iştah bozukluğu, kilo değişiklikleri, yorgunluk, cinsel isteksizlik sayılabilir. Depresyon genetik, biyokimyasal, çevresel ve psikolojik faktörlerin birlikte etkin olduğu bir hastalıktır. Ayrıca yakınların kaybı, hastalıklar, ekonomik problemler, sosyal ilişkilerde yaşanan problemler de tetikleyici olabilir.

Akupunktur sinir sistemini uyararak nörokimyasal haberciler denilen bir grup kimyasal maddenin salınımını arttırır ve bunun sonucunda vücudun dengesi sağlanarak fiziksel ve psikolojik iyilik hali elde edilir. Yapılan çalışmalarda Akupunktur ’un serotonin, endorfin, dopamin, noradrenalin, kortizol ve nöropeptit Y gibi kimyasalların miktarlarını değiştirerek duygu durumunu etkilediği gösterilmiştir.

Depresyon tedavisinde Akupunktur antidepresanlar ile birlikte kullanılabilir, bu ilaçların yan etkilerini azaltmaya ve faydalı etkilerini arttırmaya yardımcı olur. Depresyonun hızla iyileşmesi ise ilaçların kesilmesini çabuklaştırır. Akupunkturla depresyon tedavisine genellikle haftada 2 veya 3 seansla başlanır. Tedaviye belirtilerin düzelmesiyle birlikte azaltılarak devam edilir.